Keď prišli v pondelok ráno do práce, čakali ich na recepcii vrecia s plastovým odpadom. Začiatkom týždňa ich bolo len zopár, v piatok sa ich tam kopila už celá hromada. Najhoršie na tom bolo, že keď sa po víkende vrátili, odpad nezmizol, naopak, pribúdal.

Keď sa rozhodujete, či si vezmete plastový pohárik, možno vám v hlave niekedy zaznie, že jeden pohár aj tak veľa nezmení. V bratislavskom centre Dell ale na vlastné oči videli, čo to naozaj znamená. 2 400 ľudí, krát jeden pohár, krát dva týždne sa rovná 5 400 litrov odpadu. Peter Marchalín vedie v Dell dobrovoľnícku skupinu Planet, ktorá sa zameriava na ochranu prírody. Práve jemu chodili do mailovej schránky sťažnosti na množstvo plastu, ktorý sa vyhadzoval v jedálni na prízemí budovy na Fazuľovej. Preto sa rozhodli pre zmenu.

Dnes v jedálni plastové poháre nahradili sklenené, bagety a šaláty sú balené v recyklovateľných obaloch, ak si chcú zákazníci odniesť jedlo so sebou, môžu si vybrať ekologickejšiu verziu balenia, ktorá je síce o niekoľko centov drahšia, ale ohľaduplnejšia k životnému prostrediu. 

Medzi 2400 zamestnancami Dell sú však aj priekopníci, ktorí používajú svoj vlastný box a obed si k pracovnému stolu nosia z jedálne, z domu alebo z reštaurácií v okolí. Jednou z nich je aj Miriam Malecová: „Už niekoľko rokov používam kúpené dózy s vlastným príborom alebo látkové vrecúška na „snacky“. V práci mám nádobu, do ktorej si nechám zabaliť obed, keď si ho potrebujem odniesť so sebou. Je s tým spojenej viac práce s umývaním, keďže jednorazový obal jednoducho odhodíte, ale pocit zodpovednosti voči prírode a životnému prostrediu je u mňa silnejší.“

 „Keď sa nám podarilo v jedálni eliminovať plasty, dostali sme množstvo ďakovných e-mailov. Zamestnanci nám písali, že ich množstvo plastov hnevalo, a že sa tešia z toho, čo sa nám podarilo,“ uzatvára s úsmevom Peter Marchalín. V Dell preto momentálne chystajú ďalšiu kampaň, ktorá upozorní na výhody ekologických obalov a workshopy pre zamestnancov o triedení odpadu.