Neformálne piatky, alebo „casual Friday“ majú svoj pôvod na Havajských ostrovoch. Profesionálne výrobné združenie Havajský módny spolok spustilo veľkú kampaň za uznanie havajskej košele za súčasť business oblečenia a odporúčalo jej nosenie počas leta. Zamestnanci nosili havajské košele posledný pracovný deň v týždni a ustálil sa preň názov „Aloha Friday“. Zvyk a rozšíril najprv do Kalifornie, postupne sa vyvíjal a prenikol do celého sveta. Poľavovanie formálneho pracovného dress codu nie je teda nový fenomén. 

Veľký vplyv na štandardy obliekania v práci mali technologické firmy, ktoré kládli dôraz v prvom rade na zručnosti a kreativitu, pričom posúvali hranice toho, čo bolo akceptovateľné. Dnes udávajú trendy veľké firmy, ktorých lídri vyznávajú neformálny štýl obliekania.

Technologická firma Dell, ktorá má v Bratislave svoje druhé najväčšie centrum v Európe, sa snaží nastavením pravidiel rešpektovať individuálny vkus zamestnanca. „V Dell je pracovný dress code relatívne voľný, pretože zamestnancom neprikazujeme, čo presne by si mali obliecť. Skôr sa snažíme nastaviť zrkadlo z druhej strany a poukázať na to, čo už vhodné nie je. A to plážová obuv, extrémne krátke šaty či oblečenie s nevhodnými symbolmi. Môže však vzniknúť diskusia o tom, kde je hranica, a preto to nechávame trošku aj na zdravom úsudku každého zamestnanca,“ hovorí HR managerka Soňa Bartková.

Vo firme Dell pracuje aj Marián Kočišík, ktorý sa okrem svojho bežného zamestnania intenzívne venuje móde. Podľa neho sa necítime prirodzene v škrobenom oblečení, pretože sa nám od detstva spája s udalosťami, ako sú maturita, stužková, štátnice alebo svadba. Na tému vymedzenia dress codu v práci hovorí: „Na oblečenie sa vždy pozerajte z pohľadu toho, s kým prichádzate do kontaktu. Keď obchodujete s IT zariadením za nemalé peniaze, tak sa pravdepodobne chcete stretnúť s niekým, kto bude na vás pôsobiť profesionálne.“ 

Na chodbách v Dell však stretnete aj ľudí s tetovaním alebo piercingom, firemné pravidlá sa vzťahujú iba na oblečenie, stále tak ostáva priestor na vyjadrenie individuálneho štýlu.